Menu

Jak rozpoznać piramidę finansową?

23 września 2019 - Bez kategorii

Chociaż mechanizm piramidy finansowej jest powszechnie znany, w Polsce od czasu do czasu pojawia się kolejna „okazja” o pięknej nazwie, na przykład Amber Gold, Finroyal lub Synergy Group i inna grupa inwestorów, którzy są gotowi wejść w jej sieć.

Inwestorzy zawsze mają dwie emocje: chciwość i strach. Kiedy rynek od dawna nie ma informacji o skandalu z piramidą finansową, jest miejsce na następujące. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z podejrzaną ofertą, jakie są symptomy? Po pierwsze, pamiętaj, że kiedy mówimy o inwestowaniu, zawsze mówimy o ryzyku.

Dlatego pierwsze ostrzeżenie powinno być dla nas gwarancją nierealistycznych zysków przedstawionych we wniosku. Wraz ze wzrostem ryzyka rośnie również potencjał zysku lub szansa na zysk. Szansa, ale nie gwarancja. Szczególnie kontrowersyjna sytuacja powstaje, gdy nadzwyczajny zysk w wysokości 10, a nawet 13% jest gwarantowany przez spółkę będącą własnością firmy, która oferuje ten zysk.

Kolejnym sygnałem ostrzegawczym powinno być pojawienie się spółki na liście ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego. Kolejnym sygnałem „czerwonego ostrzeżenia” jest fakt, że firma nie chce ujawniać informacji o swojej strategii, ukrywając się za „tajemnicami handlowymi”. Mechanizm działania piramidy finansowej jest prosty: firma rozwija się dynamicznie na rynku, oferując bardzo wysoki zwrot z inwestycji.

Na początku zyski te wypłacane są bezproblemowo, ponieważ rośnie liczba nowych klientów inwestujących w depozyty. Jednak gdy ilość nowych depozytów zaczyna być niewystarczająca do pokrycia wypłat, zaczynają się problemy.

Piramidy finansowe działają na całym świecie i nie są „polską specyfiką”. Główny problem z instytucjami tego typu zwanymi „parabankami” polega na tym, że ich działania nie mogą być monitorowane przez instytucje oficjalne (takie jak Komisja Nadzoru Finansowego), a organy ścigania nie mogą podejmować żadnych działań, dopóki pojawi się pierwsza ofiara.

Dodatkowym elementem, który uniemożliwia klientowi ocenę wiarygodności tej firmy, jest imponująca strategia reklamowa. Takie firmy najczęściej umieszczają swoje oddziały w widocznych (a więc i drogich) punktach w centrach miast i wypełniają potencjalnych klientów reklamą, która jest elementem zaufania do ich działalności.

Należy pamiętać, że przy inwestowaniu i akumulacji istnieje niewielkie ryzyko nawet dla banków, które gwarantują zysk z depozytu. W końcu bank może również zbankrutować.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który zapewnia zwrot utraconych oszczędności do 100 000 EUR, chroni nasze depozyty. Jeśli jednak dojdzie do bankructwa, może pojawić się problem. BFG ma około 8 miliardów złotych, a wartość depozytów rynkowych w Polsce wynosi dziś prawie 500 miliardów złotych.