Menu

Kiedy nie warto podpisywać ugody?

31 stycznia 2021 - Bez kategorii
Kiedy nie warto podpisywać ugody?

Kiedy nie warto podpisywać ugody z firmą windykacyjną? Podpisanie ugody musi być przemyślane. Dłużnik, któremu zaproponowano zawarcie ugody powinien szczegółowo zapoznać się z jej treścią. Warto zwrócić uwagę na wszystkie elementy, które mogą budzić wątpliwości.

Kiedy nie warto podpisywać ugody?

Każdy dłużnik powinien indywidualnie podejść do ugody, którą zaproponowała jemu firma windykacyjna. Takie indywidualne podejście wynika z tego, że wszystkie sprawy różnią się od siebie. Różnią się również sytuacje życiowe, w których znaleźli się dłużnicy. Poprzez analizę wszystkich szczegółów zawartych w propozycji ugody możliwe jest wykluczenie niekorzystnych konsekwencji dla dłużnika.

Pierwszym sygnałem alarmowym, który powinien ostrzec dłużnika przed podpisaniem ugody, jest to, że nie wiemy o istnieniu długu. Zdarza się, że dłużnik wywiązuje się ze spłaty zobowiązania, ale firma windykacyjna nie uaktualnia takich informacji. Poza tym dłużnik może dokonać całkowitej spłaty zadłużenia, a firma również nie odnotuje takiego faktu. Wówczas podpisanie ugody jest całkowicie bezzasadne.

Innym sygnałem ostrzegawczym może być wysokość długu wskazana w ugodzie. Firma windykacyjna może wpisać do ugody kwotę, która nie ma pokrycia ze stanem faktycznym. Jeśli tak się zdarza to zazwyczaj zadłużenie jest zawyżane. Dlatego też dłużnik zanim złoży swój podpis na ugodzie powinien sprawdzić, czy podana kwota jest rzeczywistą wartością jego zadłużenia. Jeśli tak nie jest konieczne staje się zwrócenie się do firmy windykacyjnej z prośbą o wyjaśnienie wysokości długu. Dopiero po szczegółowych wyjaśnieniach i korekcie do stanu faktycznego dłużnik może zastanowić się nad podpisaniem ugody.

Inną sytuacją, w której warto zastanowić się na podpisaniem ugody jest sprzedaż przez bank zobowiązania firmie windykacyjnej. Dotyczy to długu, który pomimo prowadzenia skutecznej egzekucji komorniczej nie maleje, a nawet rośnie. Taka sytuacja może negatywnie wpłynąć na stan emocjonalny dłużnika. Bez wątpienie powoduje ona wiele stresu. Z tego względu warto skorzystać z porady doświadczonego prawnika. Taka osoba podpowie jak należy najlepiej postąpić. Może okazać się, że cała sytuacja jest szansą na całkowite pozbycie się zobowiązania.

Tagi: